Violinski virtuoz svojega časa
Giuseppe Tartini vsekakor sodi poleg Antonia Vivaldija in Francesca Veracinija med največje violinske virtuoze svojega časa. Veracinijevo igranje je zelo vplivalo na njegov razvoj, tako da se je mladi Giuseppe umaknil v Ancono, kjer je študiral in izpopolnjeval tehniko igranja, predvsem tehniko desne roke. Na koncu jo je razvil on sam, lok je podaljšal in razvil tehniko leve roke. Za ornamentacijo je veliko uporabljal trilčke.
Leta 1721 je postal prvi violinist bazilike sv. Antona v Padovi, kjer je pozneje ustanovil violinsko šolo, v katero so prihajali študentje iz vse Evrope, on pa je dobil vzdevek “Maestro delle nazioni”.
Tartini je bil vodilni violinski virtuoz svojega časa, hkrati pa tudi izjemen skladatelj, glasbeni teoretik, akustični raziskovalec in violinski pedagog. Napisal je več kot 130 violinskih koncertov in približno 200 violinskih sonat.
Več o Tartinijevem življenju najdete na spletni strani projekta tARTini >
Tartinijeva pot
8. aprila 1692 v Piranu se je rodil kot četrti otrok materi Caterini in očetu Gianantoniju.
1702 je končal osnovnošolsko izobrazbo pri redu sv. Filippa Nerija (kjer se danes nahaja Mediadom Phyrani). Tam naj bi spoznal prve elemente glasbe in violine.
1706 je v Kopru končal srednjo šolo humanističnih ved, kjer se je učil tudi glasbo: ločeno violino in teorijo.
1706 je v Padovi začel s študijem prava, a ljubezen do sabljanja je bila večja. Želel je ustanoviti šolo sabljanja v Neaplju in ga poučevati.
1710 se je v Padovi poročil in kmalu odpotoval na romanje proti srednji Italiji.
1711 je prispel v Assisi, kjer se je resno lotil študija violine in teorije s patrom Černohorskym.
1713 se je vrnil v Padovo. Z ženo sta se preselila v Benetke, kjer sta se preživljala z njegovim učenjem in nastopi.
Med letoma 1713–1717 je koncertiral v:
- Cremoni, kjer je spoznal skladatelja in glasbenika Gasparja Viscontija.
- Anconi, kjer je v pustnem času igral v orkestru tamkajšnjega gledališča.
- V Camerinu je prav tako nastopal v lokalnem gledališču v času pusta.
- pogosto je potoval v srednjo Italijo.
1716 je v Benetkah prvič prisluhnil velikemu violinistu iz Firenc, Francescu Mariji Veraciniju. Odločil se je, da se bo vrnil v Ancono, kjer bo nadaljeval študij tehnike igranja, medtem pa je njegova žena Elisabetta nekaj mesecev preživela v Piranu.
1721 se je z ženo preselil v Padovo. Prevzel je vlogo prve violine in skladatelja v baziliki sv. Antona.
Med letoma 1723–1726 je bival v Pragi, kjer se je družil s prijateljem in kolegom, violončelistom iz Bologne, Antonijem Vandinijem.
1728 v Padovi je ustanovil svojo zasebno glasbeno šolo, imenovano Šola narodov.
Med letoma 1733–1738 je bival v Rimu s prijateljem in glasbenikom Vandinijem, kjer sta nastopila na koncertu za kardinala Fabia degli Abati Olivieri.
Od l. 1740 dalje je nastopal v Ferrari in Bergamu. Prav v Bergamu si je poškodoval roko, kar ga je močno prestrašilo. Njegovo življenje in preživetje njegove družine sta bili odvisni od njegove prvobitne dejavnosti glasbenika in virtuoza.
V Castelfrancu je pogosto preživljal počitnice z ženo.
V Benetkah je nastopal na številnih koncertih.
Po l. 1765 je prenehal nastopati, izjemoma je nastopal za posebne goste v ožjem krogu znancev.
Večkrat so ga povabili, da bi se preselil v Nemčijo in Francijo, a je vabila odklonil in raje ostal v Padovi, ki jo je imel za svoj drugi dom.
26. februarja 1770 je umrl doma, po svetem maziljenju; do zadnjega trenutka mu je ob strani stal prijatelj Vandini.
Pokopan je v cerkvi sv. Katarine ob svoji ženi.
Zemljevid Tartinijeve poti se nahaja tukaj >.
Dogodki
Novice
25.02.2020
Sporočilo za javnost
Otvoritev in predstavitev Tartinijevega leta v Piranu
V Tartinijevem letu bodo partnerji v projektu Tartini 330 organizirali več kot 70 različnih prireditev. Pri pripravi programa je pod skupnim imenom Projekt Tartini 330 sodelovalo več kot 40 domačih in tujih partnerjev, soorganizatorjev in pokroviteljev projekta. Vlada Republike Slovenije je leto 2022 razglasila za Tartinijevo leto, ki ga v Piranu začenjajo s koncertom Komornega orkestra Ferruccio Busoni iz Trsta z Massimom Bellijem in izjemnim solistom, violinistom Salvatorejem Accardom. Koncert bo v soboto, 26. 2. 2022, ob 19.30, v Avditoriju Portorož.
Evalvacija projekta Tartini 250 je pokazala, da so se kljub negotovemu letu 2020 izvedli nekateri ključni dogodki, ki so potekali v poletnem času, od junija do septembra 2020; glede na razmere in pogoje, ki so veljali v prvem koronskem letu, ocenjujejo partnerji to kot pozitivno.
Zgodili so se trije večji koncerti, dva festivala, predstavitev plošče Tartinijevih Quattro Sonate a Quattro in številne manjše prireditve.
V letu 2022, ki ga je Vlada Republike Slovenije imenovala za Tartinijevo in Plečnikovo leto, je k projektu Tartini 330 pristopilo 13 partnerjev, 17 soorganizatorjev in 12 pokroviteljev iz Slovenije, Italije, Hrvaške in Srbije ter v programski knjižici predstavilo več kot 70 prireditev. Dogodki, ki se bodo v čast Mojstru narodov prepletali skozi vse leto, so del rednih festivalskih programov ter dodatnega prazničnega programa ob 330. obletnici rojstva Giuseppeja Tartinija. Priredili bodo več kot 40 koncertov, več kot 10 razstav, več kot 10 glasbenih prireditev za mlade, 3 vodene izlete z ogledi Tartinijeve poti ter nekaj znanstvenih, enoloških in promocijskih srečanj.
Vsi dogodki so zbrani v programski knjižici, ki je na voljo na spletni strani www.tartini.eu.